Skip to main content
توسعه-اپلیکیشن-سودآور
20 Jun 2019 8:42 AM

آیا توسعه اپلیکیشن واقعا سودآور است؟

 

امروزه توسعه موبایل و موبایل مارکتینگ به یک چرخه موفقیت برای هر شرکتی تبدیل شده است. برخی از خدمات شخصی از جمله تبلیغات، بانکداری، پرداخت و غیره درحال حاضر به اپلیکیشن تبدیل شده اند. رشد انواع دستگاه های موبایل و معرفی سیستم عامل های جدید به طور اتوماتیک توسعه دهندگان بیشتری را جذب این دیوایس ها می کند.

اپلیکیشن های موبایل مزایای قابل توجهی نسبت به وب سایت ها دارند، زیرا به طور مستقیم مشتری را هدف قرار می دهند. با این حال، سوال اینجاست که هزینه تولید یک اپلیکیشن موبایل چقدر است و مهمتر اینکه، آیا تولید یک اپلیکیشن موبایل سودمند و مفید است؟

همه می دانیم توسعه اپلیکیشن موبایل از پایه، کار دشواری است.
توسعه دهندگان در ابتدا باید به بخش های مهم و پایه ای گوشی های هوشمند یا سیستم عامل خاصی که در حال توسعه آن هستند، توجه کنند، روش دقیق عملکرد دستگاه را متوجه شوند و سپس اقدام به ساخت اپلیکیشن برای آن پلتفرم کنند.

بنابراین توسعه اپلیکیشن چه مقدار می تواند سودمند باشد؟ برای پاسخ به این سوال، باید به جنبه های مرتبط آن نگاهی بیندازیم.

 

دسته بندی های اپلیکیشن های موبایل

دو دسته اپلیکیشن موبایل وجود دارد، آنهایی که صرفا برای درآمدزایی توسعه داده شده اند و اپلیکیشن هایی که به منظور بازاریابی یا برندینگ ایجاد می شوند.

در اولین مورد، سود به صورت مستقیم و غیر مستقیم از فروش اپلیکیشن ها از طریق تبلیغات درون برنامه ای و اشتراک گیری به دست می آید. بهترین نمونه ها اپلیکیشن های بازی هستند، به عنوان نمونه انگری بردز برای اندروید. چندین شرکت سود خوبی از طریق توسعه چنین بازی هایی به دست آورده اند.
با این حال، اپلیکیشن هایی که صرفا برای بازاریابی یا برندینگ ایجاد می شوند به طور رایگان در دسترس هستند. اپلیکیشن های بر پایه لوکیشن نمونه های خوبی از این دسته اپلیکیشن ها هستند. اپلیکیشن صرفا به عنوان یک کانال بازاریابی عمل می کند و موفقیتش تا حد زیادی بسته به تعداد افرادیست که هدف قرار می دهند.

بازی-انگری-بردز

اپلیکیشن های تک پلتفرم و کراس پلتفرم

سوال مهم دیگری که باید از خود بپرسید این است که بهتر است کدام نوع اپلیکیشن ها را توسعه دهید؟ تک پلتفرم یا چند پلتفرم؟ اپلیکیشن های تک پلتفرم را به راحتی می توان کنترل کرد اما فقط بر روی همان نوع خاص از پلتفرم عمل می کنند. به طور نمونه اپلیکیشن آیفون فقط روی آن پلتفرم عمل می کند.

توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم پیچیده است. انتخاب پلتفرم مناسب و انتشار اپلیکیشن مختص آن می تواند برای شما چالش برانگیز باشد. اما جنبه مثبت هم دارد، در این صورت دسترسی اپلیکیشن شما میان کاربران افزایش می یابد.

هم اکنون سه نوع پلتفرم محبوب موبایل وجود دارد که عبارتند از: iOS، اندروید و بلک بری. اگر میخواهید اپلیکیشن های جداگانه برای هر کدام از این پلتفرم ها توسعه دهید، هزینه های توسعه اپلیکیشن خود را سه برابر کرده اید.

 

هزینه و سود

درحالیکه هیچ هزینه استانداردی برای توسعه اپلیکیشن وجود ندارد، ممکن است اپلیکیشن خود را با هزینه ای بالاتر از ۲۵ هزار دلار طراحی، توسعه و به عالی ترین کیفیت برای آیفون منتشر کنید. می توانید برنامه نویسی استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. همانطور که می دانید سیستم عامل اندروید بسیار تکه تکه است(fragmented)، بنابراین، توسعه برای این پلتفرم هزینه های شما را افزایش خواهد داد.
البته تمامی این تلاش ها و هزینه ها اگر با بازگشت سرمایه همراه باشد و ROI (نرخ بازگشت سرمایه)خوبی ایجاد کند، ارزشش را دارد. عامل ROI معمولا برای شرکت هایی مانند بانک ها و خرده فروشی های بزرگی که معامله های قابل ملاحظه ای انجام می دهند و همچنین کسب و کارهایی که مشتری های فراوانی دارند، بسیار بالاست. با این حال، ممکن است برای یک برنامه نویس مستقلی که سرمایه زیادی ندارد، سودآور نباشد.

 

بنابراین توسعه اپلیکیشن های موبایل سودمند است؟

در نهایت، توسعه اپلیکیشن موبایل چیزی بیشتر از هزینه های توسعه و سود آن است. منبع رضایت یک توسعه دهنده اپلیکیشن برای ایجاد اپلیکیشن و همچنین موافقت فروشگاه های اپلیکیشن برای انتشار آن است.

 

البته، اگر فقط به دنبال درآمدزایی از طریق اپلیکیشن و سودآوری هستید، مقاله ۹ روش کسب درآمد از طریق اپلیکیشن موبایل و نکاتی برای موفقیت در استارت آپ ها را مطالعه بفرمایید.

 

نظرات شما