Skip to main content
موبایل-مارکتینگ
01 Jul 2019 7:06 PM

موبایل مارکتینگ چیست و معرفی کانال های موبایل مارکتینگ

تبلیغات و بازاریابی فقط مختص تبلیغات مجله ها یا تبلیغات تلویزیون نیست. ظهور اسمارت فون ها و دیگر دستگاه های موبایلی، باعث ایجاد مسیر جدیدی برای تبلیغات به نام موبایل مارکتینگ شده است. موبایل مارکتینگ، روش بهینه ای برای شرکت ها برای دسترسی به مخاطبان بیشتر و در نتیجه فروش محصولات و خدمات بیشتر است.

 

موبایل مارکتینگ چیست؟

در حالت کلی موبایل مارکتینگ به تبلیغاتی گفته می شود که از طریق موبایل به دست مخاطب میرسد و یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ است. البته این تبلیغات حالت ها و روش های مختلفی دارد اما در همه این روش ها دسترسی به مخاطب انبوه و هدفمند به سادگی امکان پذیر می باشد.

 

شرکت های بازاریابی موبایل چطور به شما دسترسی دارند: کانال های دیجیتال مارکتینگ

کانال های دیجیتال مارکتینگ روش های اصلی برای شرکت های بازاریابی و دیگر کسب و کارهاست که سعی در دسترسی به مصرف کننده ها ومخاطبین بیشتری دارند. چند نمونه از کانال های دیجیتال مارکتینگ که در موبایل مارکتینگ استفاده می شود عبارتند از:

موبایل وب سایت ها(سایت های ریسپانسیو): شرکت ها، مخصوصا خرده فروشی های آنلاین، بر روی توسعه سایت های ریسپانسیو به منظور جذب مشتریانی کار می کنند که از طریق گوشی های خود محصول خرید می کنند.
تبلیغات ایمیل: به دلیل اینکه افراد بسیاری ایمیل های خود را در گوشی های خود بررسی می کنند، برای افرادی که تبلیغات ایمیلی انجام می دهند، بهینه سازی تبلیغات برای صفحات موبایل مهم است.
کدهای QR و تگ های NFC: این نوع از بازاریابی به مشتریان علاقه مند اجازه می دهد تا از اسکنر QR گوشی های خود یا تکنولوژی NFC برای اسکن کدهای QR یا تگ های NFC استفاده کنند که با تبلیغات ترکیب می شود، مانند پوستر فیلم ها. مشتری ها می توانند کد یا تگ را اسکن کنند تا اطلاعات بیشتری درباره محصول یا خدمات به دست آورند.
بازاریابی پیامکی (SMS): برخی شرکت ها مشتریان خود را تشویق می کنند تا برای اطلاع از فروش محصولات، تخفیف ها و حراج ها عضو سامانه پیامکی شوند.
اپلیکیشن های موبایل: کسب و کارهای بسیاری، مخصوصا خرده فروشی ها، اپلیکیشن های موبایل خود را برای دستیابی به مشتریان بیشتر و آسانتر و سهولت خرید توسعه می دهند.
تبلیغات برپایه لوکیشن: این نوع از بازاریابی شامل ظاهر شدن تبلیغات در گوشی های مشتریان است که برپایه محل جغرافیایی آن ها طراحی شده است.
موبایل مارکتینگ درون بازی: این نوع تبلیغات زمانی که شما در حال بازی بر روی تلفن همراه خود هستید نمایش داده می شوند.

 

داده های موبایل مارکتینگ از کجا تامین می شود؟

شرکت های موبایل مارکتینگ داده های شما را جمع آوری کرده و استفاده می کنند تا تبلیغات شخصی و هدفمند برای شما نمایش دهند. بر طبق گزارشات سایت بیزینس اینسایدر، این داده ها از منابع اصلی تامین می شود. برخی از آن ها توسط اپلیکیشن های گوشی های شما ایجاد می شوند، اما اغلب داده ها از داده های لوکیشن گوشی شما و فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی تولید می شوند. هر دو منبع داده، به شرکت های بازاریابی اجازه می دهد تا تبلیغات هدفمند محلی و واقعی بر روی گوشی شما نمایش دهند.

 

موبایل مارکتینگ را در کجاها مشاهده می کنید؟

اگر گوشی هوشمند دارید، هیچ شکی در این نیست که موبایل مارکتینگ را تجربه کرده اید. برخی از مثال های روزانه برای موبایل مارکتینگ عبارتند از:

اپلیکیشن های موبایل برای کافی شاپ های زنجیره ای: اپلیکیشن های پاداش موبایل برای استارباکس و Dunkin' Donuts مشتریان را برای خرید محصولات و سفارش نوشیدنی از طریق اپلیکیشن ترغیب می کند. هر دو برای ادامه استفاده مشتریان از اپلیکیشن به آن ها پاداش و تخفیف ارائه می دهند.
تخفیف ها را توسط بارکدها ایمیل می کند: خرده فروشی هایی مانند Kohl و DSW اغلب تخفیفات را برای مشتریان توسط بارکدها ایمیل می کنند تا آن ها را به استفاده از تخفیف ها در فروشگاه ترغیب کند.
تخفیف های پیامکی برای فروشگاه های خرده فروشی: برخی خرده فروشی های مانند Bed Bath مشتریان را ترغیب می کنند تا در سامانه های پیامکی آن ها عضو شوند و تخفیف ها و اعلان ها را از طریق پیامک دریافت کنند.

موبایل مارکتینگ امروزه در همه جا مشاهده می شود و شرکت های موبایل مارکتینگ در استفاده از تبلیغات پیشرفت می کنند و شما هیچگاه نمی توانید تا زمانی که از موبایل استفاده می کنید از تبلیغات فرار کنید.

 

نظرات شما