Skip to main content
ایده های میلیاردی در حوزه اپلیکیشن ها را می شناسید؟
08 Jun 2019 2:19 PM

ایده های میلیاردی در حوزه اپلیکیشن ها را بشناسید

 

بهترین روش برای فهمیدن سریعتر اینکه چه ایده هایی باعث ایجاد درامدهای میلیاردی می شود،‌ بررسی کارهاییست که مردم با تلفن های هوشمند خود انجام می دهند. طبق تحقیقات تامی آنون نویسنده کتاب moblie alamanc یک کاربر عادی گوشی هوشمند، روزانه ۱۵۰ بار تلفن همراه خود را چک می کند.
شاید این تنها یک عدد ساده به نظر برسد، ولی وقتی فعالیت های صورت گرفته را در نظر بگیرید،‌ متوجه خواهید شد که این رقم کاملا باور پذیر است. توصیه می کنم چند روز به فعالیت های خود در گوشی های هوشمند دقت کنید.
اکنون که متوجه شدیم مردم اپلیکیشن های خود را دوست دارند، سوالی که باید پاسخ داده شود: چه اپلیکیشن هایی مورد توجه کاربران هستند؟
در این مقاله از ثروت همراه به بررسی تعاملات و فعالیت های روزانه کاربران در تلفن همراه خواهیم پرداخت و سرچشمه ایده های میلیاردی را شناسایی خواهیم کرد.

ایده-های-بزرگ

 

اپلیکیشن های پیام محور، ۲۳ بار در روز استفاده می شوند:

پیام رسانی یکی از فضاهای شدید رقابتی است. هر شخصی میتواند از چندین اپلیکیشن پیام رسان به صورت همزمان استفاده کند؛ فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، واتساپ و ... . اما همانطور که از تعداد کاربران اینگونه اپلیکیشن ها پیداست یک فضای آماده برای ساختار شکنی در آنها وجود دارد. واتساپ، تانگو و وایبر، هر کدام پیشنهاد میلیاردی داشته اند. اپلیکیشن های آسیایی از جمله لاین و ویچت پایگاه های چند صد میلیون کاربری ایجاد کرده اند. البته در چند سال گذشته اسنپ چت روند بازار را معکوس کرده و پیشنهادات خریدهای میلیاردی را با ایجاد پیام های تعاملی بیشتر به نفع خود کاهش داده است. در اسنپ چت شما می توانید عکس بگیرید، یادداشتی روی عکس خود بنویسید و سپس آن را به دوستان خود ارسال کنید. به محض مشاهده، عکس پس از ۱۰ ثانیه ناپدید می شود).
نکته اصلی اینجاست که اگر اپلیکیشن تجربه ای ارائه کند که باعث برانگیختگی احساسات کاربران شود، یک نیاز روانی و رفتاری نهفته(مانند: می خواهم پیام هایم ناشناس بماند) را رشد می دهد. اگر اسنپ چت توانست باعث ساختارشکنی در بازار شود، پس واضح است که بقیه هم می توانند.

 

اپلیکیشن های تماس صوتی محور، ۲۲ بار در روز استفاده می شوند:

اسکایپ یک اپلیکیشن پیشرو در تماس های صوتی تلفن همراه است (۲۰۰ میلیون کاربر فعال و ۲۰۰ میلیون درآمد سالانه)، همینطور که اپلیکیشن وایبر ۳۰۰ میلیون کاربر فعال در سال ۲۰۱۴ جمع آوری کرد. وایبر همانند اسکایپ، از پیام های فوری و از پروتکل VOIP استفاده می کند.
گوگل اپلیکیشن Hangouts دارد، و اپل اپلیکیشن Facetime مخصوص خود که برای پلتفرم IOS طراحی شده است. همانطور که اپراتور های موبایل متوجه شده اند آینده از آنِ داده هاست، مجبور بودند بسته های تماس ملی نامحدود را ارائه دهند تا فرصت های درآمدزایی برای اپلیکیشن هایی که می خواهند به رقابت بپردازند را از بین ببرند. اکثریت فرصت ها مربوط به تماس های صوتی بین المللی است، اما این حوزه برای دهه ها پر رقابت بوده است، بنابراین فرصت ها در این حوزه بسیار روشن است.

 

اپلیکیشن های ساعت، ۱۸ بار در روز استفاده می شوند:

کسی هنوز هیچ نوآوری ای بر پایه ساعت که درآمدزایی جدی داشته باشد انجام نداده است. چه چیزی باعث خلق یک اپلیکیشن ارزش آفرین بر پایه ساعت می شود؟

ایده-میلیاردی-حوزه-اپلیکیشن

موزیک پلیرها، ۱۳ بار در روز استفاده می شوند:

موزیک پلیر ها یک حوزه جذاب می باشند و فرصت های بسیاری فراتر از یک پخش کننده ساده موسیقی برای نوآوری در آنها وجود دارد. حوزه موسیقی به عنوان یک اکو سیستم بزرگ، از جست و جو و یافتن موسیقی خوب تا خرید، پخش و سازماندهی آن را شامل می شود. یک محیط مفرح که توجه بسیاری را به خود جلب می کند و به دلایل روشن بسیار رقابتی است.
آی تونز، اسپاتیفای و پاندورا همگی به رهبران میلیاردی این حوزه تبدیل شده اند، اما نه بدون وجود داستان های طولانی و و پر فراز و نشیب.
آیا فرصتی بزرگ، جدید و نو در اینجا وجود دارد؟ احتمالا.

 

اپلیکیشن های بازی، ۱۲ بار در روز استفاده می شود:

بازی سازی یکی از موفق ترین و تعاملی ترین بخش های موبایل است. پلتفرم های تلفن همراه تاریخچه ای طولانی دارد، از کنسول های بازی تا بازی های نینتندو، سگا و PSP سونی، بنابراین خیلی دور از انتظار نیست که شرکت ها این بازی ها را به سرعت برای ایفون نیز اجرایی کنند.
انگری بردز‌، کندی کراش، کلش آف کلنز، و پازل و دارگون همگی تا میلیاردی شدن فاصله چندانی ندارند. سوپرسل، سازنده دو نمونه از این بازی های موفق؛ کلش آف کلنز و هی دی، ۸۹۲ میلیون دلار درآمد در سال ۲۰۱۳ به دست آورد که سود آن ۴۶۴ میلیون دلار بود.
بدون شک شانس بزرگی در اپلیکیشن های گیم وجود دارد اما با رشد روز افزون بازار و گیمرهای حرفه ای، برای موفقیت های میلیاردی در این حوزه راه طولانی در پیش است.

اپلیکیشن-بازی

رسانه های اجتماعی، ۹ بار در روز استفاده می شوند:

در حال حاضر، این فضا تحت تاثیر لایک های فیسبوک، توییتر و شبکه های جدیدی مانند پینترست قرار دارد. همچنین نمونه های بومی آن در آسیا نیز وجود دارد، مانند سایت میکروبلاگینگ چینی به نام Weibo که بازار خود را دارد. با توجه به اینکه یکپارچه سازی شبکه های اجتماعی در سیستم عامل ها در سطح بومی به طور فزاینده ای رشد می باید، جایگزینی آن ها بسیار سخت است. اما با افزایش رقبا این حیطه نیز دچار نوآوری خواهد شد.

 

آلارم ها، ۸ بار در روز استفاده می شوند:

اپلیکیشن های آلارم بسیاری در بازار وجود دارد  و خیلی واضح است که حداقل از یکی از این اپلیکیشن ها به طور روزانه استفاده می کنیم. یکی از نوآوری های این بخش اپلیکیشن های آلارم خواب است، از جمله چرخه خواب، که تلاش می کنند شما را در بهینه ترین زمان ممکن بیدار کنند.

 

اپلیکیشن های دوربین، ۸ بار در روز استفاده می شوند:

در اوایل سال ۲۰۱۴، بیش از ۵۰۰ میلیون تصویر در روز به اشتراک گذاشته شد. و این اشتراک ها نسبت به سال ۲۰۱۲ چندین برابر شده و این رشد بسیار سریع است. عکس گرفتن یک کار جهانی است و بیش از ۵۰۰۰ اپلیکیشن های مرتبط با عکاسی در اپ استور وجود دارد، این رقابت بسیار شدید است. از اپلیکیشن های عکاسی در ایفون تا Camera پلاس اینستاگرام، اپلیکیشن ساده برای دوربین، اما این بازار بزرگ و متغیر است. قطعا یک اپلیکیشن میلیاردی دیگر در این زمینه به وجود خواهد آمد.

 

اپلیکیشن های اخبار، ۸ بار در روز استفاده می شوند:

این یک زمینه عالی برای اپلیکیشن می باشد و به طور همه گیر استفاده می شود. اگرچه می توان بر سر اینکه Flipboard به این فضا تعلق دارد بحث کرد ولی در حال حاضر این اپلیکیشن یک رقابت میلیاردی ایجاد کرده است و قطعا به دلیل رویکرد گسترده مجله فقط حاوی اخبار و هشدارها نیست. همچنین در حال حاضر انبوهی از خبر خوان ها و اپلیکیشن های اخبار وجود دارد، اما هیچ یک توجه مردم را به اندازه Flipboard به خود جلب نکرده است.

 

اپلیکیشن های تقویم، ۵ بار در روز استفاده می شوند:

در آینده نزدیک کسی اپلیکیشن تقویم میلیاردی راه اندازی خواهد کرد. تقویم ها به ذات اجتماعی هستند، ما با همکاران، دوستان و افراد خانواده خود در تمام مدت ملاقات هایی داریم. تقویم ها زمانی که وظایف بیشتری داریم به کار می آیند و انتظار داریم که آن ها را با هشدار به ما یادآوری کنند. تقویم ها اپلیکیشن های ضروری ای هستند که قطعا توجه زیادی را به خود جلب خواهند کرد و بستر مناسبی برای نوآوری دارند.

 

برنامه های جستجو، ۳ بار در روز استفاده می شوند:

منظورمان از جست و جو مربوط به جستجوی محتوا در تلفن همراه می شود تا جستجو در اینترنت. تلاش برای رقابت با عملکرد بومی که در سیستم عامل تعبیه شده یک جنگ تمام عیار است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد، راه حل های موجود بسیار عالی هستند.

 

 مرورگر های وب، ۳ بار در روز استفاده می شوند:

بر اساس داده ها کاملا مشخص است که گوشی های هوشمند به دلایل فراوانی برنامه محور هستند. اپلیکیشن ها برای ارائه وظایف فردی، بهتر از مرورگرهای وب می توانند به وضوح و سادگی با انجام یک عملِ واحد بهترین نتیجه را ارائه کنند. سوال بزرگ چگونگی تکامل یافتن آن است، و چگونه نسل بعد مرورگرهای تلفن همراه معماری اپلیکیشن های فعلی و ساده را به چالش خواهند کشید. در حال حاضر عرصه برای حضور وب اپلیکیشن ها بسیار فراهم است.

مرورگر-وب

 

اپلیکیشن های شارژ موبایل، ۳ بار در روز استفاده می شوند:

بازار پر از گجت ها و دستگاه برای گوشی های هوشمند است. از بسته های ساده باتری یا شارژر های چند دستگاهه گرفته تا شارژرهای خورشیدی یا حتی پدهای شارژی بی سیم جذاب، یک تقاضای واضح از طرف تمامی کاربران وجود دارد تا دستگاه خود را همیشه فول شارژ نگه دارند.

 

ایمیل صوتی، ۱ بار در روز استفاده می شود:

مردم چندان علاقه ای به چک کردن پیام های صوتی خود ندارند. عادت ها تغییر کرده اند، در حال حاضر اپلیکیشن های پیام رسانی این کار را انجام می دهند. ارتباطات با پیام های صوتی کاهش یافته است.
اپل تغییراتی در ایمیل صوتی خود 'visual voicmail' انجام داده است و آن را بهبود بخشیده ( یک رابط بصری که اجازه دسترسی به پیام های تصویری شما را می دهد)، به طوری که فایل صوتی از پیام شما دانلود شده و به راحتی با یک کلیک قابل دسترس است. آخرین دستاورد استارت آپ ایمیل صوتی Spinvox می باشد.

 

اپلیکیشن های دیگر، ۱۰ بار در روز استفاده می شوند:

این دسته بندی های مختلف نشان دهنده ۶ درصد از تمامی تعاملات با تلفن همراه است. بنابراین، در حالیکه فرصت ها واضح هستند و رقبای بسیاری را جذب می کنند، هنوز فرصت های بسیاری برای برنامه هایی که به وجود نیامده اند وجود دارد، قطعا ایده های بسیاری برای جلب توجه ما به شیوه های مدرن وجود دارد.

 

 

 

نظرات شما