Skip to main content
اشتباهات رایج توسعه دهندگان
24 Oct 2018 6:28 PM

۵ مورد از رایج ترین اشتباهاتی که توسعه دهندگان اپ مرتکب می‌شوند

 

در این مقاله به ۵ مورد از اشتباهات رایج توسعه دهندگان می پردازیم که عبارتند از:

 

 

۱.توسعه اپلیکیشن برای تعداد زیادی از پلتفرم ها

توسعه ی اپلیکیشن برای تعداد زیادی از پلتفرم ها

اندروید، iOS، ویندوز: اپلیکیشن من باید از چه نوع باشد؟ با وجود اینکه هر توسعه دهنده ی اپلیکیشن با این سوال مواجه می‌شود اما اغلب آن‌ها قادر به پاسخگویی مناسب به آن نیستند.
اندروید و iOS بخش بزرگی از سهم بازار را در دست گرفته اند. امروزه، گوگل پلی دارای بیش از 2.8 میلیون اپلیکیشن است و اپل با  2.2 میلیون اپلیکیشن، رتبه ی دوم را دارد.
اغلب توسعه دهندگان هر اپلیکیشن را به طور همزمان برای هر دو پلتفرم توسعه می‌دهند، حتی بعضی از آن‌‌ها مایکروسافت استور را نیز وارد کار می‌کنند. البته دلیل آن مشخص است و همه خواهان این هستند که اپلیکیشن خود را همزمان در تمام پلتفرم ها داشته باشند. اما باید توجه کرد که در جایگاه یک توسعه دهنده، انجام دادن همه چیز به طور همزمان، اشتباه است.
اگرچه iOS در ایالات متحده طرفداران فراوانی دارد، اما اندروید محبوبیت جهانی دارد. بنابرین در صورتی که قصد دارید اپلیکیشن خود را در چندین کشور منتشر کنید، اندروید گزینه ی مناسب تری می‌باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد پلتفرم انتخابی، تمام احتمالات و گزینه ها را در نظر بگیرید. در غیر اینصورت، ممکن است مرتکب اشتباه شوید و تعداد مخاطبان خود را بسیار محدود نمایید.
راه حل مناسب تر اینست که ابتدا بر اساس شناسایی نوع استفاده مخاطبان هدف خود از موبایل، یکی از پلتفرم های اصلی را انتخاب کنید و سپس اپلیکیشن خود را پس از اولین انتشار در سایر پلتفرم ها نیز توسعه دهید. با انجام این کار نه تنها در زمان و هزینه صرفه جویی می‌کنید، بلکه از مشکلات احتمالی اپلیکیشن خود طی فرایند توسعه و انتشار پیشگیری می‌کنید.

 

 

۲. ایجاد یک اپلیکیشن برای همه چیز

شاید وسوسه شوید اپلیکیشنی توسعه دهید که هزاران مشکل را به طور همزمان حل کند. به عنوان توسعه دهنده ی نرم‌افزار، ممکن است بخواهید اپلیکیشنی بسازید که کاربردهای فراوانی داشته باشد به طوری که بتواند جایگزین سایر اپلیکیشن ها شود. داشتن اپلیکیشنی که قابلیت برطرف نمودن تمام نیازهای شما را داشته باشد، ایده خوبی به نظر می‌رسد اما مشکل این است که هر چقدر برنامه ما پیچیده‌تر باشد، درصد اشتباهات اپلیکیشن بویژه در صورتی که عملکردهای همزمان فراوانی برای آن در نظر بگیرید، افزایش می‌یابد.
اپلیکیشن های ساده ایجاد کنید، بویژه زمانی که تجربه‌ی کمی در زمینه‌ توسعه‌ی اپلیکیشن دارید و به دنبال ایجاد حداقل محصول قابل اعتماد یا MVP هستید. البته این معنای آن نیست که اپلیکیشن شما تنها یک ویژگی یا کاربرد خاص داشته باشد. باید تعادلی بین تعداد ویژگی هایی که در اپلیکیشن خود استفاده می‌کنید و میزان تجربه ی برنامه نویسی خود ایجاد کنید. به عبارتی دیگر، مطمئن شوید که ایده هایتان با سطح توانایی شما در برنامه نویسی هماهنگ باشد.

 

 

۳.بی توجهی به بازاریابی

 

بی توجهی به بازاریابی

 

وظیفه ی اصلی یک دولوپر یا توسعه دهنده، ساختن اپلیکیشن است اما به همین جا ختم نمی‌شود. اینکه اپلیکیشن یا بازی خود را در بازار مرتبط منتشر کنید، کافی نیست. زیرا اپلیکیشن به خودی خود به فروش نمی رسد. لازم است که بازاریابی انجام دهید و آن را برای مخاطبان هدف خود تبلیغ کنید. تبلیغات یک مرحله‌ی بسیار مهم است.

اگر در مورد اپلیکیشن خود با افراد صحبت نکنید، کسی در مورد وجود چنین اپلیکیشنی اطلاع نخواهد یافت. در صورتی که یک تیم بازاریابی جداگانه برای این کار ندارید، لازم است در تبلیغات سرمایه‌گذاری نمایید.

بنابرین، شما نیاز به یک استراتژی بازاریابی دارید. بسیاری از وبلاگ های niche که بتوانید نرم‌افزار خود را در آن‌ها تبلیغ کنید وجود دارند. همچنین، لازم است کاربران احتمالی اپلیکیشن های خود را بشناسید.

گام بعدی اینست که شناسایی کنید کاربران چه وبسایت هایی را بازدید می‌کنند و نرم افزار خود را کجا می‌توانید تبلیغ کنید. یک راه دیگر اینست که یک نسخه‌ی رایگان از اپلیکیشن خود را به سردبیر یک وبلاگ معروف بدهید.

البته وبسایت شما روشی برای آگاه کردن افراد در مورد نرم‌افزار شماست. آن را به روز رسانی کنید و اخبار را به طور مداوم منتشر کنید. وبسایت شما در ابتدا بازدیدکنندگان زیادی را جذب نمی‌کند و لازم است مدت زمانی سپری شود تا اپلیکیشن شما شناخته شود. در مورد اپلیکیشن خود صحبت کنید و روی مزایای آن تمرکز کنید. بازدیدکنندگان را از کاربرد اپلیکیشن خود مطلع کنید و آن‌ها را در جریان ویژگی هایی که قصد دارید به اپلیکیشن اضافه کنید، قرار دهید. تعداد زیادی از اپلیکیشن های اندروید از نمایش تبلیغات برای کسب سود استفاده می‌کنند. بعضی از آن‌ها حتی برای سایر اپلیکیشن ها تبلیغ می‌کنند. پلتفرم تبلیغات رسمی AdMob از گوگل می تواند به شما در این زمینه کمک کند. همچنین به شما کمک می‌کند که عملکرد و ترافیک اپلیکیشن خود را بهتر بشناسید.

شما می توانید تبلیغات سایر اپلیکیشن ها را خریداری کنید تا آن ها اپلیکیشن شما نمایش دهند. البته این استراتژی مناسب همه نیست زیرا نیاز پرداخت هزینه است. رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، تویتر و ... روش های بسیار خوبی برای تبلیغ اپ شما هستند، زیرا افراد بسیار زیادی آن‌ها را می بینند. یکی از مزایای اصلی شبکه‌های اجتماعی، رایگان بودن آن‌هاست.
نوع دیگری از تبلیغات اپلیکیشن، داستان‌های مشتریان می‌باشد که نشان می‌دهد کاربران چگونه مشکلات مختلف را حل می‌کنند و به کمک اپلیکیشن شما به اهداف خاصی می‌رسند.

 

 

۴.عدم انجام تست بتا

 

عدم انجام تست بتا

 

تست بتا یک مرحله‌‌ی مهم است که تلاش می‌کنید بیشترین اطلاعات را از کاربران اپلیکیشن خود دریافت کنید. مهم ترین چیزی که لازم است بدانید اینست که شما هر اپلیکیشن را برای فردی دیگر ایجاد می‌کنید و کاربران نرم‌افزار شما نباید در مورد رابط کاربری یا UI آن دچار سردرگمی شوند.
به افراد اجازه دهید تا اپلیکیشن شما را امتحان کنند و بازخورد آن را ارائه بدهند. این فیدبک ها راهنمای شما خواهند بود و به شما نشان می دهند که کاربران اپلیکیشن شما چه انتظاراتی دارند. علاوه بر این، تست بتا روشی عالی برای آزمایش اپلیکیشن شما در سخت افزارها و سیستم عامل‌های مختلف است تا بتوانید از عملکرد صحیح نرم افزار خود در اطمینان حاصل کنید.
از اپلیکیشن های تحلیل اپ مانند Flurry، Google's Universal Analytics و Firebase analytics استفاده کنید تا بفهمید تسترها چگونه از اپلیکیشن استفاده می‌کنند. هرچه تست بتا را روی افراد بیشتری که خارج از شرکت یا اداره شما هستند انجام دهید، آمادگی بیشتری برای رونمایی و انتشار اپلیکیشن خود خواهید داشت.

 

 

۵.عدم ارائه بروز رسانی

 

عدم ارائه بروز رسانی

 

توسعه دهنگان نباید اپلیکیشن های خود را کامل و بدون اشکال بدانند و لازم است که به طور مداوم آن ها را بهبود دهند. ایجاد یک اپلیکیشن کامل که بدون هیچگونه خطایی کار کند و تمام عملکردهایی که یک کاربر نیاز دارد را برطرف نماید، کار پیچیده و دشواری است. شناسایی نیازها و انتظارات کاربران اپلیکیشن اهمیت فراوانی دارد.

انتشار مداوم آپدیت های خوب باعث افزایش تعامل کاربران و دسترسی بیشتر به کاربران می‌شود. بنابرین تلاش کنید تا به طور مداوم جدیدترین نسخه‌ی اپلیکیشن خود را به روز رسانی کنید.

نظرات شما