Skip to main content
چگونه برای اپلیکیشن خود برندسازی کنید
22 Nov 2018 2:52 PM

 

چگونه برای اپلیکیشن خود برندسازی کنید: استراتژی ها، نکات و مثال ها

 

با افزایش روزافزون اپلیکیشن های تلفن همراه، دسترسی به مخاطبان و افزایش آن ها برای تازه واردان کار آسانی نخواهد بود. بازار رقابت ها بسیار داغ است: بر طبق آمار سایت Statista در مارس سال ۲۰۱۷،  ۲.۸ میلیون اپلیکیشن در بازار گوگل پلی در دسترس هستند و ۲.۲ میلیون اپلیکیشن نیز در اپل استور موجود هستند، دو بازار پر طرفدار دنیا،‌ و این ارقام روز به روز در حال افزایشند. بنابراین، نه تنها اپلیکیشن های موبایل باید کیفیت عالی از نظر عملکرد ارائه بدهند، همچنین باید برندهای قوی تری برای ماندگاری ایجاد کنند. امروزه ما در حال بحث بر روی استراتژی ها و نکات برای برندسازی در حوزه اپلیکیشن های موبایل هستیم.

 

 

برندسازی اپلیکیشن موبایل

 

برندسازی اپلیکیشن های موبایل چیست؟

به طور معمول، با واژه شناسی شروع می کنیم. برندینگ به مجموعه ای از بازاریابی و تکنیک های روان شناختی و مراحلی که یک محصول، خدمات و یک ویژگی را تبلیغ می کند، گفته می شود.

برند تصویری است که از ویژگی های مشخصی ایجاد می شود و آگاهی و شناسایی محصول یا خدماتی که در بازار قرار دارد، چیزی که مردم به آن فکر می کنند و درباره آن اطلاع دارند.


بنابراین، برندسازی اپلیکیشن موبایل به این معناست که چگونه کاربران تعامل اپلیکیشن را درک می کنند: عکس های بصری، ارتباطات و اعتبار.

 

سوالاتی که باید در نظر گرفته شوند

ساخت برند برای اپلیکیشن شما، در ابتدا، برای ایجاد هر نوع برندی به این سوالات پاسخ دهید:

 • چه کسی از اپلیکیشن شما استفاده خواهد کرد و به چه دلیل از آن استفاده می کنند؟

 

 • پیشنهاد های منحصر به فرد فروش(USP) برای اپلیکیشن شما چیست؟ چه چیزی آن را در مقایسه با بقیه منحصر به فرد می کند؟

 

 • چشم انداز اپلیکیشن شما چیست؟ پیام اصلی که با نمادهای تصویری مانند لوگو، رنگ و .. برای شما انتقال می کند چیست؟

 

 • اپلیکیشن شما چه احساساتی در شما برمی انگیزد؟

 

 • صدا و تن اپلیکیشن شما چیست؟ رسمی است یا غیر رسمی؟ به چه شکلی با کاربر ارتباط برقرار می کند؟ به عنوان دوست، متخصص، مربی یا ..؟

 

 • چگونه کاربران از اپلیکیشن شما اطلاعات دریافت می کنند؟ کانال های ارتباطی میان اپلیکیشن و کاربران چیست؟

 

پاسخ به این سوالات به شما اجازه تشکیل رویکرد عمومی در تمامی جنبه های طراحی اپلیکیشن، توسعه و تبلیغات را تحت تاثیر قرار می دهد. برندینگ تاثیر شگرفی بر منطق و تحول تجربه کاربری، رنگ ها و تایپوگرافی، گرافیک و انیمیشن، کپی و استایل دارد. و مشخص خواهد کرد که چه کانال ها و روش های تبلیغاتی میانبرها را از اپلیکیشن به کاربر تنظیم می کند.

بنابراین، برای ایجاد برندینگ موثر اپلیکیشن، شما مجبور به پاسخ به این سوالات قبل از طراحی و شروع توسعه هستید. در این مورد، تمام تلاش ها در یک مسیر پیچیده قرار می گیرند و تصویر برند یکپارچه و سازگار خواهد بود.

به طور مثال، اپلیکیشن Cuteen: یک برند اپلیکیشن موبایل است که برای دختران نوجوان طراحی شده است که مسائل نام گذاری، تصاویر گرافیکی اصلی و  الگوهای تعاملی را مشخص می کند.

 

اپ کیوتین

 

 

استراتژی های برندینگ اپلیکیشن موبایل

پس از تعریف اینکه مخاطبان هدف اپلیکیشن چه کسانی هستند، چه مشکلی را حل می کنند و چه پیامی به کل دنیا ارسال می کند، زمان آن فرا رسیده تا مرحله به مرحله تصویر برند را ایجاد کنید. برخی از استراتژی ها و ویژگی های ضروری این فرایند را بررسی کنید. برای اطمینان، همه آن ها باید بر پایه جستجوی کاربر و شناسایی بازار برای یافتن راه حل های مناسب باشند.

 

لوگو و ایکون اپلیکیشن

یکی از عناصر اصلی برندینگ، لوگوست که یک نماد تصویری برای نشان دادن برند است. انواع مختلفی از لوگو ها وجود دارد:

 • لوگو نمادین: یک تصویر از پتانسیل نمادین با نام برند اپلیکیشن، عملکرد یا ناحیه استفاده است.
 • لوگو تایپ(ورد مارک):  نام های هنری با ویژگی کامل از نام برند
 • حروف(lettermark): اولین حرف از نام برند که حالت هنری را نشان می دهد
 • لوگو ترکیبی: دو تکنیک که به طور همزمان استفاده می شود- نماد/ حروف و وردمارک
 • لوگو مفهومی: نوشتن وردمارک یا حروف را که نام برند برای تصاویر نمادین نشان می دهد

 

صحبت درباره اپلیکیشن های موبایل، مهمترین نقش در تفکر درباره همبستگی لوگو با آیکون اپلیکیشن دارد. آیکون اپلیکیشن یک نماد تعاملی است که اپلیکیشن را در سیستم عامل های مختلف پشتیبانی می کند و هویت اصلی را ارائه می دهد. در برخی موارد، ایجاد لوگویی که برای طراحی اپلیکیشن بر طبق نیازهای این نوع از ایکون ها طراحی شده است. به عنوان یک ایکون اپلیکیشن که در یک فضای محدود قرار گرفته است، ورد مارک های بزرگ یا علائم پیچیده نمی توانند به طور موثر استفاده شوند. بنابراین، ایکون های اپلیکیشن تمایل به نمادها یا حروف مشخص دارد.

با این حال، می تواند چیز دیگری نیز قبول کند، به طور مثال، یک نماد خوش یمنی یا یک ترکیب انتزاعی از رنگ ها. یکی دیگر از رویکردهایی که ممکن است برای  ارائه برند های مشهور به اپلیکیشن هایی با لوگوهای قابل تشخیص استفاده شود: در این مورد، طراحان باید تصویر لوگو شناخته شده را با شکل آیکون یک اپلیکیشن سازگار کنند درحالیکه در داخل از فرم کامل آن استفاده می کنند، به طور مثال، در صفحه خوش آمدگویی( اسپلش اسکرین). عکس زیر صفحه آغازین Toonie است، اپلیکیشنی که با نماد خوش یمنی و لوگو ورد مارک ایجاد شده است.

 

اپ Toonie

 

کلمات کلیدی

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد سازگاری برند ایجاد مجموعه از کلمات کلیدی است. که می توانند به چندین گروه بر طبق نقش آن ها تقسیم بندی شوند.

کلمات کلیدی توصیفگر برند و هویت برند شما را توصیف می کند، بنابراین تمامی شرکت کنندگان از فرایند خلاق متوجه خواهند شد که اپلیکیشن چه تصویری باید داشته باشد و چه پیامی را ارسال کند. این کلمات کلیدی ویژگی اصلی کاربرانی که باید به سرعت از نظرها و تعاملات به دست آورند، در نظر میگیرد. به طور مثال، در این مجموعه شما ممکن است اپلیکیشنی "بامزه، سرگرم کننده، شاد" یا "کمکی، ساده، مینیمال" یا "تجاری، لوکس،انحصاری" و … ایجاد کند.

 

کلمات کلیدی برند مجموعه از کلماتی که مردم برای یافتن اپلیکیشن شما استفاده می کنند ارائه می کند. که نه تنها نام اصلی است بلکه انواع مختلفی از افزونه های آن مانند خطاهاست. به طور مثال، در مورد اپلیکیشن Upper لیست شامل، Upper، Upper App، Upper to-do app، Upper mobile app، Uper، UPPER و مانند این ها  است. این لیست برای مسائل سئو و کمپین های تبلیغاتی در هر زمینه ای که برنامه ریزی کرده اید کمک کننده است.

 

کلمات کلیدی برند پلاس ترکیبی از نام برند با کلمات و عبارات واجد شرایط است. به طور مثال، برای اپلیکیشن Toonie Alarm ، استیکرهای Toonie و Toonie mascot، آموزش ها، درخواست های مخصوص و Toonie برای iOS  و استیکرهای Toonie برای iMessenger و لندینگ پیج آن وجود دارد. که مجموعه دیگری را برای ایجاد هر چه بیشتر جستجوگرها و محتوا مفید می دانند.


اپ upper

 

حق نشر: نام، استایل و شعارها

برای اطمینان، این نکات بهتر است قبل از فرایند خلاقانه از طراحی و توسعه، مورد توافق قرار بگیرد. نام گذاری در شرایط رقابتی یک چالش بزرگ است و تاثیر شگرفی بر تمامی راه حل ها درباره طراحی، بازاریابی و ارتباط با کاربران دارد. به غیر از تصمیم گیری درمورد نامی که منعکس کننده مزایای برند و حائز اهمیت است که شما احتیاج دارید درمورد آن ها مطمئن شوید:

 • در دسترس بودن این نام در AppStore  و PlayMarket ( اگر در دسترس نبود، می توانید انواع آن را بیابید که متعلق به برند شما و کلمات کلیدی برند پلاس هستند یا از صفر شروع کنید و نام دیگری پیدا کنید)

 

 • نام دامنه برای وب سایت یا صفحه اولیه ای که برای اپلیکیشن خود دارید ( در این مورد، اپلیکیشن یک محصول مستقل از پشتیبانی برای یک برند موجود است)

 

 • وجود نام اپلیکیشن در اینترنت( ممکن است نام های غیر برندی قبلا از این اپلیکیشن استفاده کنند و رقابت با آن ها سخت است).

 

علاوه بر این، نام اپلیکیشن بر مفهوم سبک کلی، انتخاب رنگ ها، ایده هایی برای لوگو و نماد خوش یمنی، طراحی آیکون های اپلیکیشن و دیگر موارد تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین، هر تصمیمی در ابتدا بگیرید، ساعت ها زمان برای طراح مجدد آن ذخیره کرده اید. این روش فقط یک توصیه است، نه یک درمان کلی: مثال های خوبی وجود دارد که وقتی اپلیکیشن ها نام گذاری مجدد و صحیح  در مرحله طراحی  یا پس از شروع موفقیت آمیز می شوند، اما در این مورد،ساعت ها اضافه کاری و تلاش برای بازسازی دارایی های دیگر وجود دارد.


یکی دیگر از نکات موجود در این بخش شعار است، یک شعار جذاب برای برند پیامی درباره مزایای اصلی اپلیکیشن برای کاربر ارسال می کند. در برندینگ برای اپلیکیشن های موبایل، ممکن است به نظر نرسد که برخی اوقات مکانی در اپلیکیشن برای کپی بیشتر وجود ندارد. با این حال، سعی کنید فراتر از اپلیکیشن خود فکر کنید: مشخصا به یک شعار برای تبلیغات در کانال های خروجی نیاز پیدا خواهید کرد. که ممکن است در شبکه های اجتماعی، ویدئو های تبلیغاتی ، بازدید ها، صفحات اولیه و ایمیل ها استفاده شود.

و مورد دیگر برای اندیشیدن در مورد سبک UX-writing و کپی رایتینگ برای اپلیکیشن است. حق نشر تن و صدای ارتباطات و نوع رابطه ها با یک کاربر را تنظیم می کند. بنابراین، ضروری است تا به فهم درستی از اینکه چطور یک اپلیکیشن با کاربران صحبت می کند و این سبک را در طول  تمامی کانال ها  در داخل و خارج  اپ حفظ کند. برخی از تغییرات جزئی برای کانال های متعدد قابل قبول هستند اما  ارتباط کلی از یک نقطه به نقطه دیگر باید سازگار باشد.

 

آلارم اپ Toonie

 

گرافیک ها

ایجاد یک برند قدرتمند برای اپلیکیشن، حتی در صورت فروش محصولات یا خدمات پایه ای و گسترده برای دادن اصالت ضروری است. گرافیک های سفارشی نقش یک رهبر ویولون را در اینجا ایفا می کند. آن ها جذابیتی در اپلیکیشن های منحصر به فرد برای جذب کاربران ایجاد می کنند. فراموش نکنید که رضایت زیبایی شناختی یکی از قوی ترین عوامل مطلوبیت است.

در این زمینه از محتوای زیر استفاده کنید:

 • لوگو ( درمورد آن توضیحاتی داده شد)
 • نماد خوش یمنی ( شخصیت های قابل یادآوری نمادین در ارتباط با کاربر به نمایندگی از اپلیکیشن)
 • تصاویر سفارشی(تشویق بصری در توابع و فرآیندها، تصاویر تم)
 • عناصر تعاملی برند(لودرها، صفحات آغازین، آموزش ها و ..)
 • تصاویر(نه تنها در داخل برنامه، بلکه عکس های با کیفیت از اپلیکیشن ها برای ارتقاء آن است)

 

ویدئو محصولات

محتوای ویدئو امروزه بیش از پیش در یوتیوب و اسنپ چت محبوب شده است. برندینگ اپلیکیشن های موبایل استثنا نیست. یک محصول یا توصیف کننده ویدئو یک نمایش انیمیشن کوتاه از ویژگی های اپلیکیشن و مزایا است، که درمورد مراحل خاص تعاملات اطلاع می دهد و پتانسیل حل مسئله را نشان می دهد. یک ویدئو خلاقانه و جذاب یک روش خوب برای جلب توجه مشتریان و یک روش اثبات شده از اطلاع سریع و روشن آن هاست. یک ویدئو تعدادی کانال ادراکی را - صوت، تصویر و صدا- به طور همزمان و معمول آن را به شیوه داستان گفتن فعال می کند. به طور مثال، اینجا یک ویدئو توصیف کننده است که برای اپلیکیشن موبایل OffCents ایجاد می کند.

 

شخصی سازی و onboarding

User onboarding مجموعه ای از  تکنیک ها و تعاملات است که هدف آن راحتی کاربران است و در ابتدا مقدمه ای مختصری از محصول ارائه می کند. ممکن است دستورالعمل های متنی، راهنمایی ها، آموزش ها وجود داشته باشد. و همه آن ها می توانند علامت های کمی از نام تجاری را در هر کپی و گرافیک حمل می کنند. تمامی این جزئیات تجربه کاربری مثبتی را شکل می دهند و از وفاداری برند با کارپران شاد پشتیبانی می کنند.

شخصی سازی توانایی کاربران برای سفارشی سازی برخی ویژگی ها و تعاملات مرتبط با نیازهای شخصی کاربران است. در میان این مثال ها، اخیرا یک مورد مطالعه بر Recipe App را اشتراک گذاری کردند که به کاربران اجازه می دهد تا اهداف شخصی تعیین کنند و از انواع غذاها و مواد لازم ناخواسته برای سفارش لیست تهیه ممانعت کند.

 


اپ recipe


یک مثال دیگر Upper App است که به کاربران توانایی انتخاب پوسته های مورد نظر را می دهد تا مطابق سلیقه آن ها تنظیم کنند.


اپ upper

 

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن مکانیزم بازی را برای محیط های غیر بازی قبول می کند. چالش ها، نشان ها، مدیران، امتیازها متدهای موثر برای انگیزه کاربران است. استفاده از گرافیک ها برای سبک های برند، از آگاهی برند پشتیبانی می کند و رابط اپلیکیشن را به گونه ای که به راحتی قابل تشخیص باشد ایجاد می کند. علاوه بر این، برخی پاداش های مجازی و حتی واقعی کاربران را تشویق می کند تا موفقیت های خود را با دوستانشان به صورت آنلاین و آفلاین به اشتراک بگذارند- بدین ترتیب، آن ها تبدیل به یک کانال دیگر برای توزیع اطلاعات درباره اپلیکیشن و  شاهد تجربه کاربری مثبت می شوند.

 

کمک و پشتیبانی

هیچکس نمی تواند از یک پارچه بد کت خوبی تولید کند. برند واقعی نه تنها درباره جذب توجه و ایجاد اولین تصویر باورنکردنی است. بلکه درمورد تمامی تجربه کاربرانی است که دارند. بنابراین، مراقب باشید که چگونه از نیازها در هر مرحله از تعامل پشتیبانی می کنند، مخصوصا در مورد محصولات پیچیده موبایل مانند شبکه های اجتماعی یا تجارت الکترونیک.

 

صفحات اولیه

صفحات اولیه یک ابزار مهم برای ایجاد اپلیکیشن های برندیگ برای موبایل و حضور انلاین است. درصورتی که این مورد تنها برای تلفن همراه است و هیچ ارتباطی با وب سایت ندارد، نقش مهمی ایفا می کند. به طور کلی، یک صفحه وب با تمرکز بر اهداف خاص و روش سریعتری از انجام عمل خاصی طراحی شده است. بنابراین، برای اپلیکیشن های موبایل، هدف می تواند نصب اپلیکیشن باشد و صفحه فرود به طور خلاصه مزایا و عملکردهای آن را پوشش می دهد. علاوه بر این، می توانید صفحات اولیه چندگانه بر پایه اپلیکیشن بر اجزای مختلف مخاطبان هدف با ویژگی های جغرافیایی، جنس، روان شناختی، جمعیت شناختی ایجاد کنید. که یک روش موثر برای دستیابی به کاربران است و یک ارائه سریع از اپ درمورد اطلاعاتی بیش از اسکرین شات ها در اپ استور می دهد. این یک مثال از صفحات اولیه ایست که برای خدمات داده موبایل طراحی شده است.

 

شبکه های اجتماعی

یکی از کانال های پشتیبانی استراتژی برای اپلیکیشن های موبایل شبکه های اجتماعی است. کمپین های تبلیغاتی، بازدید ها و صفحات عمومی برای اپلیکیشن ها نباید فقط به عنوان کانال فروش مستقیم برای کاربرانی باشد که به طور مستقیم اپلیکیشن را نصب کرده اند. شبکه های اجتماعی در درجه اول بزرگترین کانال از آگاهی برند و شناخت برند است بنابراین تاثیر آن ها را نادیده نگیرید.

 

نماینده های برند و رهبران اندیشه

این استراتژی برای برندسازی اپلیکیشن های موبایل بر پایه شبکه های اجتماعی بنا نهاده شده است. هنوز تبلیغات بهتری از درخواست افرادی که به آن ها اعتماد کرده اید وجود ندارد. شبکه های اجتماعی با مخاطبان متنوع و بزرگ از روند رو به رشد بازاریابی با رهبران اندیشه است( افراد یا کسب و کار ها که توانایی تاثیرگذاری بر عقیده جامعه در منطقه خاصی را دارند) و نماینده های برند (افراد تاثیرگذار که برای ارائه برند به کار گرفته شده اند و تصویر مثبت و قدرتمندی از آگاهی را نشان می دهند). این مسیر را انتخاب کنید، دو مورد را به یاد داشته باشید:

رهبران اندیشه اغلب مراقب مخاطبان و اعتبار خود هستند بنابراین آن ها چیزی که نمی پسندند یا برای مخاطبان خود مفید نباشد را تبلیغ نمی کنند، حتی پیشنهادات سودآور را نیز رد می کنند.

رهبران اندیشه و نماینده های برند پول شما را حیف می کنند، اگر محصول آماده نباشد. شما ممکن است ترافیک بزرگی از کمپین دریافت کنید و کاربران بسیاری را جذب کنید اما اگر آن ها متوجه باگی در محصول شوند یا متن نامرتبط و کپی ببینند، تاثیر بدی از تصویر برند شما در عموم خواهد گذاشت. تجربه مثبت، حرف اول را می زند. ارائه و تبلیغات قدم بعدی است.


اپ tasty burger

 

بنابراین، برندسازی اپلیکیشن های موبایل با  ui/ux اپلیکیشن و کانال های خارجی برای دستیابی به کاربران به کار می رود. چشم پوشی از یکی از این مسیر ها خطر شکست بعدی را در پی دارد. اگر کاربران هدف اطلاعاتی درباره طراحی عالی و توسعه اپلیکیشن داشته باشند ممکن است از بین برود. اگر اپلیکیشن به درد نخور باشد، کمپین های بازاریابی جذاب با کارایی عالی، باعث هدر رفت پول شما خواهند شد. آن ها باهم، یک برنامه قوی با مخاطب وفادار خواهند ساخت.

 

نظرات شما