Skip to main content
آینده بیت کوین به چه شکلی خواهد بود؟
09 Jun 2019 9:40 AM

آینده بیت کوین به شکلی که تصور می کنید نخواهد بود

 

شاید انقدر کوچک بوده باشیم که به وجود آمدن اینترنت را به خاطر نداشته باشیم. سال ها پیش خرید و فروش دامنه های دات کام رونق بسیاری داشت و هیچ کس هیچ پیش بینی از آینده نداشت. شاید تمسخر آمیز باشد ولی افراد بسیاری به خرید و فروش های دامنه های خود افتخار می کردند. معامله هایی با ریسک بالا و سود کم.

آینده-بیت-کوین

اکنون پس از ۲۰ سال، دامنه ها ارزان شده و هیچ اهمیتی جز نام تجاری آن ها برای موتورهای جستجو ندارد.

خب این چه ارتباطی با ارزش بیت کوین دارد؟

این یک مثال ساده از افزایش آگاهی مردم از تغییر ارزش ها به عنوان تکنولوژی است.

در این برحه، بسیاری از مردم بیت کوین را معادل پول می دانند. رئیس کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات متحده می گوید، تامین کننده های مواد مخدر از آن استفاده می کنند و تقریبا همه افراد دید مشابهی نسبت به آن دارند.

متقضیان بیت کوین، آن را پول سخت می نامند. منتقدان به آن پول جعلی و افراد مسن آن را پول اینترنتی می دانند. اما رایج ترین آن، پول است.
مانند این ها:

آینده-بیت-کوین

اما تاکنون، بیت کوین پول رایج هیچ کشوری نبوده است. این چه پولی است که کسی از آن استفاده نمی کند؟

بیت کوین مانند کودک ۱۰ ساله است که پتانسیل های بسیاری دارد ولی هیچ مسیر مشخصی ندارد.

 

وقتی بیت کوین رشد کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ارزش ذخیره شده آن؟ قیمت آن همیشه سقوط خواهد کرد..
 مانعی برای تورم است؟ هیچ ارتباطی به دارائی ها یا سیستم پولی دولت ها ندارد…
یک سیستم مالی جایگزین است؟ نمی توان به آن تکیه کرد..

در طول ۲۰ سال آینده، بیت کوین به یک شبکه پرداخت جهانی تبدیل خواهد شد.

شما غالبا از پول محلی رایج خود استفاده خواهید کرد، اما همزمان، اپلیکیشن، کارت یا متد پرداخت جایگزین خود برای تبدیل پول محلی به بیت کوین را خواهید داشت، تراکنش های خود را با استفاده از شبکه بیت کوین انجام خواهید داد و می توانید بیت کوین را به پول رایج خود تبدیل کنید. بسته به ارائه اپلیکیشن یا خدمات حتی ممکن است متوجه استفاده از بیت کوین نشوید.

با استفاده از شبکه Lightning و قراردادهای هوشمند(smart contracts)، بیت کوین تمامی قابلیت های پرداخت الکترونیکی را با سرعت بالاتر، قیمت پایین تر و امنیت بیشتر دارا خواهد بود.

 

چرا مردم بدون شناختِ بیت کوین از آن استفاده می کنند؟

برخلاف پول رایج، شما می توانید کسب و کار خود، اپلیکیشن، خدمات و سیستم پرداخت را با استفاده از بیت کوین راه اندازی کنید، اما بیش از این نمی توانید از آن استفاده کنید. کد بیت کوین عمومی و اپن سورس است، دسترسی به آن جهانی است، شبکه آن خرابی ندارد و قوانین آن ثابت و قابل پیش بینی است.

با این حال هیچ نهادی، محصول یا توزیع خود را کنترل نمی کند.

بیت کوین به سادگی، تراکنش های همه افراد را به طریقی که انتظار دارند تایید می کند.

در طول این موج نوآوری، توسعه دهندگان جنبه های فنی آن را مخفی می کنند تا کاربران یک تجربه یکپارچه داشته باشند، مانند مرورگرهای وب که باعث سادگی در استفاده از اینترنت و اپلیکیشن های بانکی ساده و مالی می شود. شما هیچگاه یک بیت کوین واقعی را لمس نخواهید کرد، اپلیکیشن یا سرویس این کار را برای شما انجام می دهند.
مهندسان بلاکچین، زنجیره های جانبی و لایه های پرداختی را برای کاربردهای جدید و همه جانبه ایجاد خواهند کرد. فروشگاه ها به جای پرداخت 3 تا 5 درصد به کارت های اعتباری، سیستم پرداخت مبتنی بر بیت کوین را استفاده می کنند. اپلیکیشن های پرداخت تلفن همراه از شبکه بیت کوین، بدون پرداخت هیچ هزینه واقعی برای تراکنش ها استفاده خواهند کرد.

 

مردم در حال رقم زدن این آینده هستند

Opennode این خدمات را ارائه می دهد و Square قصد دارد به گیم بپردازد. تیم بلاکچین در Falcon Bank در حال بررسی ایده مشابه برای کالا ها هستند و استارباکس با Bakkt مشارکت می کند تا ببیند آیا مشتریان برای خرید قهوه از بیت کوین استفاده می کنند یا خیر، آن ها بیت کوین نیاز دارند، اما به باکت احتیاج دارد تا در صورت پرداخت، بیت کوین را به پول مورد تقاضای مردم تبدیل کند.

آیا هر یک از این ها نتیجه ای داشته است؟

بیت کوین یک مزیت برای همه این پیاده سازی ها دارد: بزرگ و غیر متمرکز است. هرکسی می تواند بدون داشتن مجوز آن را طراحی و توسعه دهد. هرکسی می تواند به شبکه بیت کوین ملحق شود.

برخی افراد یک بیت کوین کوچک را به عنوان سرمایه گذاری یا رزرو مالی یا مانعی برای بحران های ارزی تلقی می کنند. کسب و کارها، کالاها و ارائه دهندگان پرداخت به راحتی می توانند برخی از بیت کوین ها را در اختیار داشته باشند درحالیکه اگر فردی به آن نیاز داشته باشد از آن استفاده می کند. در همین حال، شما هنوز از پول محلی رایج یا ارز دیجیتالی شرکتی استفاده می کنید.

(این به این معناست که بیت کوین احتمالا مانند لینوکس، نرم افزاری که اکثر سیستم های کامپیوتری را پشتیبانی می کند، توسعه می یابد. در حقیقت، شرکت شما احتمالا بر روی یک سیستم برپایه لینوکس اجرا می شود، درصورتیکه از آن بی اطلاعید.)

اگر بیت کوین این نقش را اجرا نکند، از بین خواهد رفت..

 

چرا بیت کوین یک پول بد است؟

شکست بیت کوین به عنوان پول هیچ ارتباطی به تکنولوژی ندارد. مشکل خودِ بیت کوین است: هیچ کسی نمی تواند آن را کنترل کند و مایل به افزایش ارزش خود است.

 

مواردی از ویژگی های وحشتناک پول عبارتند از:

۱. به دلیل اینکه کسی نمی تواند بیت کوین را کنترل کند، ارزش آن پایدار نیست. مردم ترجیح می دهند از پولی استفاده کنند که ارزش ثابتی داشته باشد. از لحاظ روانشناسی ثابت شده است، چطور می توانید چیزی را برنامه ریزی کنید درحالیکه نمی دانید ارزش پول شما در آینده چه مقدار خواهد بود؟ بانک های مرکزی مدرن ایجاد شده اند تا هر زمان بتوانند ارزهای دولتی را از بالا و پایین شدن(افزایش و کاهش) در امان نگه دارند. چنین مکانیزمی برای بیت کوین وجود ندارد.

۲. از آنجا که بسیاری از مردم بیتکوین را ارزشمند می دانند، تمایل دارند که آن را ذخیره کنند. اگر کسی آن را پس انداز نکند این پول چه فایده ای می تواند داشته باشد؟ آیا این تمام نقطه قوت پول نیست؟

این موارد مشکلاتی نیستند که توسعه دهندگان بتوانند راه حلی برای آن بیابند.

 

ارزش بیت کوین چیست؟

آینده-بیت-کوین

ارزش بیت کوین شبکه آن است. با استفاده از بیت کوین من و شما می توانیم ویزا یا پی پال خود را ایجاد کنیم. می توانیم ارزش $100,000 بیت کوین را خریداری کنیم و اپلیکیشنی ایجاد کنیم تا بتوانیم آن را در شبکه کیف پول Lightning تبدیل کنیم تا در این صورت بتوانیم تقریبا بدون هیچ هزینه ای، هزینه های 100،000 دلاری را پرداخت کنیم.

به سرعت به شبکه پرداخت جهانی متصل می شویم. می توانیم پول رابه هرکس، هرجا و در هر زمانی برای هر هدفی به مقدار کم یا زیاد انتقال دهیم و مطمئن شویم که این پرداخت بدون اشتراک گذاری اطلاعات شخصی انجام خواهد شد.

 

از بیت کوین به عنوان یک پردازنده پرداخت اپن سورس استفاده می کنیم در این صورت هزینه های کمتری برای مشتریان ایجاد می شود یا شاید یک سرویس اشتراکی برای استفاده از اپلیکیشن ایجاد شود. از یک پول پایدار برای حفظ ارزش بودجه خود استفاده می کنیم. هنگامی که ارزش بیت کوین سقوط کند، ما با تخفیف بیشتری برای افزایش ظرفیت پرداختمان، خرید می کنیم. هنگامی که ارزش بیت کوین افزایش یابد، برای سوددهی بیشتر مقداری از آن را خواهیم فروخت.

جریان نقدی ما از خدمات ما به دست می آید و ما بر روی مفید بودن آن ها تا حد ممکن متمرکز خواهیم بود. سود ما از کسب و کار ما حاصل می شود نه از بیت کوین هایمان.

این بسیار عملی تر است و متناسب با دیدگاه اصلی بیتکوین به عنوان یک سیستم پول نقد الکترونیک همتا به همتاست. بیت کوین جایگزینی برای بانک هاست، نه پول.

 

 

نظرات شما