Skip to main content
بهترین-ابزارهای-برنامه-نویسی-اندروید
10 Jul 2019 4:55 PM

معرفی بهترین ابزارهای برنامه نویسی اندروید

 

سیستم اندروید فرصت های زیادی برای توسعه دهندگان نرم افزار ارائه می کند: اولاً همه کاره است، ثانیا open source بوده و توسط میلیون ها کاربر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. خوشبختانه، تعدادی ابزار برنامه نویسی اندروید برای شروع و کمک به توسعه دهندگان این پلتفرم برای ساده تر کردن روند کار با این سیستم وجود دارد.


در مقاله بهترین ابزارهای برنامه نویسی اندروید، تعدادی از ابزارهای کاربردی و قدرتمند برنامه نویسی که به ترتیب زیر دسته بندی شده اند، برای شما ارائه می کنیم:

 

  • IDE- محیط توسعه یکپارچه دارای ابزارهای اساسی برای ساخت اپلیکیشن اندروید است و یک رابط کاربری جذاب برای کدزنی ارائه می دهد.
  • ابزارهای به کار رفته در اندروید استودیو- ابزارهای برنامه نویسی اندروید از گوگل وجود دارد که با اندروید استودیو و اندروید SDK به کار رفته اند.
  • ابزارهای خارجی پیشرفته- ابزارهایی مانند گیت هاب که توسط بسیاری از برنامه نویس های پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.
  • دیگر ابزارها- و ابزارهای دیگری که ممکن است که با آن ها مواجه شوید.

 

بهترین ابزارهای برنامه نویسی اندروید: IDE ها

IDE یک محیط توسعه یکپارچه دارای یک رابط کاربری است که به شما اجازه کدنویسی  و کنترل کد ها را می دهد.

 

اندروید استودیو

هیچ کدام از لیست های معرفی ابزارهای برنامه نویسی اندروید، بدون اندروید استودیو تکمیل نمی شود. اندروید استودیو یک IDE رسمی برای اندروید است که به انتخاب اول اکثر برنامه نویس ها که به دنبال ایجاد اپلیکیشن های ساده با متریال دیزاین جذاب هستند، تبدیل شده است.

IDE جایی است که برنامه نویس ها اکثر زمان خود را برای آن صرف می کنند: به عنوان یک ادیتور عمل می کند، کامپایلری که می تواند فایل های APK و یک فایل سیستم برای مرتب کردن پروژه ها ایجاد کند. همچنین شامل ادیتور XML و "دیزاین ویو" برای مرتب سازی المان ها روی صفحه می باشد. اندروید استودیو یک بسته کامل از ابزارهای جانبی تولید می کند. بنابراین پس باید Java JDK را دانلود و به صورت جداگانه نصب کنید.

اندروید-استودیو

 

ویژوال استودیو با زامارین

ویژوال استودیو یک IDE مایکروسافت است که انواع زبان ها از جمله سی شارپ، VB.net، جاوا اسکریپت و .. را شامل می شود. استفاده از زامارین، که با بسته هایی(باندل ها) ارائه می شود، امکان ایجاد اپلیکیشن های کراس پلتفرم با استفاده از #C وجود دارد و سپس می توانید بر روی چندین دستگاه که به ابر متصل می شوند تست کنید. برای استفاده رایگان است و اگر برای انتشار ابزار کاربردی برای اندروید و ios برنامه ریزی کردید انتخاب مناسبی است. همچنین برای افرادای که با #C یا ویژوال استودیو آشنا هستند مناسب است. حتی برای افرادی که علاقه ای به چندین پلتفرم ندارند، می تواند به عنوان یک جایگزین قدرتمند و جذاب برای اندروید استودیو عمل کند. با این حال، دسترسی به کتابخانه های نوشته شده با جاوا به نسبت اندروید استودیو مشکلتر است و بسیاری از پشتیبانی های جاوا و ویژگی های یکپارچه پیشرفته را از دست می دهید.

ویژوال-استودیو

Unity 3D

یونیتی یک موتور بازی و یک IDE برای برنامه نویسی بازی های کراس پلتفرم است و احتمالا بهترین گزینه برای افراد مبتدی تا پیشرفته است. یونیتی یادگیری آسانی دارد و انواع ویژگی های توسعه بازی را شامل می شود. درحالیکه، امکان ایجاد بازی با اندروید استودیو وجود دارد. یونیتی برای این نوع کار بسیار مفید است و باعث صرفه جویی فراوانی در زمان می شود. مخصوصا برای بازی های دو بعدی بسیار مناسب است، اما شما می توانید از آن برای ایجاد اپلیکیشن های واقعیت مجازی و .. نیز استفاده کنید.

یونیتی

Unreal Engine

آنریل انجین یک موتور بازی و یک گزینه جایگزین برای افراد علاقه مند به کراس پلتفرم و توسعه بازی های پیشرفته(فول-فیچر) است. آنریل هم مانند یونیتی، یک پشتیبانی آسان برای اندروید ارائه می دهد و یک منبع باز گرافیکی دارد. یونیتی برای پشتیبانی از موبایل و خلاقیت های دو بعدی طراحی شده است، و یک گزینه ارجح برای اکثر توسعه دهندگان بازی است. در نهایت شمایید که تصمیم میگیرید کدام یک را بکار بگیرید در حالی که هر دو رایگان است و دلیلی برای استفاده همزمان هر دو وجود ندارد.

آنریل-انجین

GameMaker:Studio

گیم میکر یک ابزار دیگر برای توسعه دهندگان بازی های دو بعدی است. بسیار آسانتر از یونیتی و آنریل است و شما را قادر می سازد بدون کد زنی یک بازی ایجاد کنید. اگر می خواهید مقداری سفارشی سازی کنید، می توانید از GML استفاده کنید.
با این حال، می توانید سهولت استفاده را بکار بگیرید، که در این صورت تا حدودی قدرت و عملکرد را از دست می دهید. لازم به ذکر است که این نرم افزار به صورت رایگان ارائه نمی شود.

 

B4A

یک ابزار کمتر شناخته شده برای اندروید است، که بر "توسعه سریع" تمرکز دارد. یک IDE و یک مفسر است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا اپلیکیشن هایی ایجاد کنند تا از زبان برنامه نویسی BASIC استفاده بکنند. این برنامه برای کسانی که با BASIC آشنایی ندارند نیز کاربرد دارد، زبان برنامه نویسی بیسیک یک زبان رویه ای است که به زبان انگلیسی معمول نزدیکتر است. با وجود اینکه الزاما مناسب برای پروژه های تک نفره است، B4A مدیریت بسته های ویژگی های پیشرفته را نیز بر عهده دارد؛ که شامل دیباگ کردن بی سیم از طریق بلوتوث و ویژوال ادیتور برای افزودن و مرتب کردن ویوها می شود. اما به طور رایگان ارائه نمی شود.

B4A


 

ابزارهایی که همراه با اندروید استودیو استفاده می شوند

AVD Manager

AVD manager ابزاریست که توسط اندروید استودیو ارائه شده است. یک شبیه ساز برای اجرای اپلیکیشن اندروید بر روی PC شماست. کاربردی است به این معنی که می توانید اپلیکیشن های خود را به سرعت بدون نصب بر روی دستگاه های فیزیکی تست کنید. AVD Manager به شما اجازه می دهد تا انواع شبیه سازهای فراوان در اندازه های متفاوت نمایشگرها، مشخصات و نسخه ها اجرا کنید. به این معنا که می توانید کار خود را در انواع دستگاه ها مشاهده کنید و مطمئن شوید که توسط انواع ابزارهای محبوب پشتیبانی می شود. در نتیجه باعث افزایش عملکرد در طول زمان می شود


Android Device Monitor

یک ابزار دیگر برنامه نویسی اندروید، Android Device Monitor  است که به شما اجازه نظارت در دستگاه یا دستگاه مجازی در طول اجرا می دهد و می توانید به اطلاعاتی از جمله اینکه چه تعداد فرایند در thread، آمار شبکه و LogCat اجرا می شوند، دست یابید. برای تست عملکرد اپلیکیشن و شیوه اجرا بسیار مهم است.


Android Debug Bridge

شل ADB یک ابزار کامند لاین کاربردی است که می توانید برای ارتباط یا اجرای دستورات بر روی دستگاه اندرویدی متصل(به صورت فیزیکی یا مجازی) استفاده کنید. به همراه اندروید استودیو به کار می رود و در اغلب بخش ها نیازی به نگرانی ندارید. برای نصب آن باید پوشه نصبی اندروید را آدرس دهی کنید.

 


ابزارهای خارجی پیشرفته

GitHub

گیت هاب یک سرویس میزبانی برای منابع گیت است. یک ابزار انلاین است که می توانید برای اشتراک پروژه ها و همچنین پیگیری نسخه های چندگانه و "فورک ها" برای پروژه هایی که در تیم کار می کنید است. برای بکاپ گیری از کار، همکاری و یافتن کدهای نمونه و آموزش ها بسیار کاربردی است. برای مبتدی ها، استفاده از گیت هاب، برای دانلود پروژه های نمونه محدود می شود که می توانید مهندسی معکوس انجام دهید. اگر با یک تیم برای ساخت اپلیکیشن های بزرگ همکاری کرده اید، این یک ابزار برنامه نویسی مناسب کار شماست.

 

ML Kit

ML Kit  یک ابزار توسعه اندروید است که به شما اجازه می دهد تا عملکردهای یادگیری ماشین را از گوگل به اپلیکیشن خود اضافه کنید. افزودن مواردی مانند بینایی کامپیوتر و OCR بدون نیاز به بودجه کلان و بیگ دیتا.

 


دیگر ابزارهای توسعه اندروید

همانند ابزارهای لیست شده تعدادی ابزار و منابع برای مبتدیان وجود دارد. که شامل نرم افزار های ساخت اپلیکیشن مانند PhoneGap، Cordova یا IntelliJ IDEA برای ایجاد اپلیکیشن های ساده یا Genymotion برای شبیه سازی اپلیکیشن بدون نیاز به اندروید استودیو و AVD Manager  می شود.

AIDE یک ابزار کاربردی برای آزمایش با برنامه نویسی اندروید بر روی دستگاه اندرویدی است و همچنین شامل راهنمایی آموزش های نیز می شود.

برای برنامه نویسان پیشرفته، ابزارهای متعدد، کتابخانه ها و منابعی وجود دارد که توسط جامعه بزرگتری ایجاد می شوند. Codota ابزاری است که به شما اجازه می دهد تا به آسانی مثال های کدی را از StackOverflow یا گیت هاب بدون ترکِ IDE بررسی کنید. ضمنا LeakCanary مناسب برای یافتن سریع نشت حافظه در اپلیکیشن شماست.

توسعه دهندگان همچنین نیاز به دسترسی به انواع نرم افزارها برای فعالیت های کدی خود دارند. ممکن است شما از فتوشاپ یا GiMP  برای ویرایش عکس ها یا ایلیستریتور برای کارهای برداری استفاده کنید. ممکن است به استفاده از ابزار طراحی وایر فریم از جمله InVision برای طراحی لایه های اپلیکیشن، یا حتی طراحی با دست علاقه مند باشید. ممکن است از Blender برای ایجاد مدل های سه بعدی برای بازی های اندرویدی استفاده کنید.

بسیاری از برنامه ها می توانند به عنوان ابزار توسعه اندروید استفاده شوند، حتی اگر هدف اصلی آن ها نباشد. انتخاب گزینه مناسب وابسته به استایل کاری، عملکرد و هدف شما است. خوشبختانه این لیست یک معرف خوب برای برخی از ابزارهای اساسی برنامه نویسی اندروید است. یکی را انتخاب کرده و شروع کنید.

 

نظرات شما